Jak naprawić związek po rozstaniu?

Jak naprawić związek po zerwaniu? Heraklit z Efezu wypowiedział słynne dzisiaj już słowa „Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki” Jednak, czy te słowa mogą mieć zastosowanie jeżeli chodzi o uczucia i emocje? Można by rzec, że nie, a dowodem na to jest chociażby fakt, że blisko 30% par (zarówno małżeństw jak i związków niezalegalizowanych) wraca do siebie po rozstaniu. Tylko czy jest to oby na pewno dobry pomysł?

Aby stworzyć nowy związek (odbudować dotychczasowy) nie jest niemożliwe, ale powodzenie zależy od przyczyn przerwania relacji. Jeśli problem dotyczył tylko bieżącej sytuacji (chwilowy brak kasy powodujący niepotrzebne napięcia, zdrada jednego z partnerów), to powrót jest możliwy po zmianie w sytuacji zewnętrznej, ale jeśli problemy są głębsze i dotyczą psychologicznego funkcjonowania pary lub chociażby jednej osoby, to wówczas sprawa się komplikuje. Są to np. sytuacje, gdy jedna osoba wykorzystuje dominującą pozycję w związku, poniża druga osobę, lub nie daje jej nic biorąc wszystko. Dlaczego osoby po rozstaniu tak często decydują się jednak wrócić? Przede wszystkim dlatego, że te osoby boją się samotności, przez pewien okres czasu przyzwyczaiły się do bycia w związku i zmiana jaką jest bycie samemu jest wyjściem poza ich strefę komfortu i budzi olbrzymi lęk. Powoduje to obniżenie własnej samooceny, skutkiem czego jest skłonność do idealizowania swojego byłego partnera i relacji z nim. Przypominamy sobie wtedy tylko dobre chwile i doszukujemy się samych pozytywów, starając się jednocześnie wszystkie złe wspomnienia wyprzeć z pamięci lub marginalizować ich znaczenie.

Kolejnym etapem jest przeświadczenie jednego z partnerów, że po powrocie zmienią drugą połówkę, że on przestanie pić, przestanie bić, czy ona nie będzie się już spotykała z innymi. Prawda jednak potem może stać się bolesna, gdyż ten wyidealizowany i często dominujący partner nie dość, że się nie zmieni to w ogóle nie zależy mu na tym by się zmienić. Nie robi w tym kierunku nic. Wiara w przemianę jest niestety oszukiwaniem samego/samej siebie.

Problem pojawia się, gdy jeden z partnerów nie potrafi stworzyć i utrzymać prawidłowej relacji z drugą osobą, a po rozstaniu pozostaje tylko silna tęsknota, która przyciąga do drugiej osoby, ale zaraz po powrocie wszystko wraca do starych przyzwyczajeń.

Jak naprawić związek po zerwaniu?

Jedyną drogą mającą szansę by odnieść pożądany efekt, jest długa wyczerpująca ale przede wszystkim spokojna rozmowa o waszej relacji. Trzeba wtedy poruszyć wszystkie niewygodne tematy, zarówno to co was denerwuje, jak i to co możecie zrobić by drugiej osobie było lepiej. Po takiej rozmowie, szczerej i spokojnej, należy zastanowić się na ile możliwe są zmiany, które są niezbędne do partnera aby związek w ogóle miał szansę na przetrwanie. Jeżeli teraz na tym etapie zataimy rzeczy, które w małym stopniu nam przeszkadzają, to możemy być pewni, że za kilka miesięcy, za kilka lat urosną one do niewyobrażalnych rozmiarów, do takich, których nie będziemy w stanie zaakceptować. I kolejne rozstanie gotowe.