Jak? – odpowiadam

Dostaję ostatnio trochę pytań, więc odpowiadam:

Ja biegam interwały 20-30 minut i czasem w ten sam dzień robię HIIT z obciążeniem. Czy to nie za dużo dla organizmu jak na 1 dzień? Przerwa pomiędzy treningami trwa około 8-10 godzin. Szukałem opinii n.t. temat głównie na anglojęzycznych stronach i nie znalazłem przeciwwskazań. Co o tym sądzisz?

Pozdrawiam Ignacy zwany Brzydkim

Wszystko zależy od celu jaki obrałeś, nie wspomniałeś co nim jest. Zakładając, ze trenujesz dla zwiększenia wytrzymałości organizmu to jeśli tylko czujesz, ze jesteś w stanie to rób. Przedział czasowy musi być miedzy takimi treningami większy jak 4h, powinieneś tez uzupełnić niedobory elektrolitów w tym czasie, oraz zjeść posiłek bogaty w węglowodany i białka. Takie treningi nie powinny być jednak za częste, sam HIIT powinien być wykonywany do 3 razy w tyg.

Cel to zwiększenie wytrzymałości i spalenie bambra (czyt. wielgachnego brzucha), który sobie wyhodowałem 😉 W programach, z których korzystam ćwiczy się z 1-2-dniowymi przerwami w ciągu tygodnia. Napisałaś, że powinno się do 3 razy w tygodniu. Dlaczego zatem? Iksi

Dlatego, że przeciążasz w ten sposób system nerwowy, trenując nie trenujesz tylko układu ruchu 🙂 2 dni to optymalna przerwa dla osób nie- i średniowytrenowanych. Organizm ma wiele metod by się bronic przed zbyt agresywna utrata zapasów tłuszczu, wiec jest coś takiego jak próg mleczanowy. Rośnie wraz z wytrzymałością, ale jest to poniekąd sprawa genetyczna. Jeśli ten prof jest niski u kogoś to blokowanie spalania tłuszczu następuję już po kilku minutach wysiłku o dużej intensywności. Stad tez jeśli celem jest też wyrzeźbienie sylwetki powinienem obserwować reakcje swojego organizmu na takie ‚traktowanie’, jeśli utrata tkanki tłuszczowej jest niesatysfakcjonująca, a wytrzymałość nie rośnie tak szybko jakbyś chciał rozważ opcje wprowadzenia diety z odpowiednia suplementacja (beta alanina do aerobów) i deficytem kalorycznym choćby w d.n.t. Niestety nie wszystko da się załatwić samym wysiłkiem, dieta to wszędzie jest 70% sukcesu jeśli chodzi o kompozycje sylwetki.