jak poprawić sobie samoocenę

Jak poprawić sobie samoocenę

 

Każdy kiedyś dochodzi do ściany i nie wie co dalej. Szczególnie kiedy chodzi o siebie samego. Samoocena to Twoja opinia o sobie i swoich umiejętnościach i poczuciu własnej wartości. Może być wysoka lub niska lub trudna do określenia. Niska samoocena może sprawić, że poczujesz się niepewnie, a co za tym idzie będziesz miał lub miała brak motywacji do jakiegokolwiek działania. Jednak można zidentyfikować kilka rzeczy, które wpływają samoocenę i można spróbować temu zaradzić. Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić swoją samoocenę to przeczytaj poniższe punkty, a na pewno ujrzysz światło w tunelu. Głowa do góry

1. Bądź dla siebie dobry – myśl pozytywnie.

Ten głos, który siedzi w Tobie i mówi, czy dasz sobie radę czy nie i ile jesteś warty. Postanów sobie byś był teraz pozytywnie nastawiony. Od teraz jestem na tak, uśmiecham się i będzie dobrze. Na początku może to być naprawdę trudne, ale praktyka czyni mistrza. Spróbuj, na początku nawet na siłę, zacząć myśleć pozytywnie – to zaraża. Następnie weź kartkę i zapisz trzy rzeczy, które lubisz w sobie. A potem na głos przeczytaj!

2. Ty – nie ktoś inny

Porównywanie się do innych ludzi to pewny sposób na katastrofę. Zawsze znajdzie się ktoś kto lepiej wygląda, lepiej śpiewa, tańczy czy zarabia. ale Ty nie żyjesz jego życiem tylko swoim. Staraj się skoncentrować na własnych celach i osiągnięciach, zamiast porównywać je z cudzymi. To Twoje życie i Ty chcesz je przeżyć fantastycznie. więc zrób to. Teraz. Myśl o sobie!

3. Ruch

Ćwiczenia to świetny sposób na zwiększenie motywacji, ustalenia celów i przede wszystkim budowanie pewności siebie. Dodatkowo ruch, a właściwie wysiłek fizyczny powoduje, że organizm produkuje endorfiny, hormony szczęścia.

4. Nikt nie jest doskonały

Zawsze staraj się być najlepszą wersją siebie, ale ważne jest również, aby zaakceptować, że doskonałość jest nierealistycznym celem. Idealny może być co najwyżej obrazek z Photoshopa.

5. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy

Jeżeli cokolwiek robisz to musisz popełniać błędy, tylko pamiętaj by się uczyć na błędach i iść do przodu. Każdy kiedyś robił błędy i każdy będzie je robił w przyszłości. Jeśli możesz to ucz się na cudzych, jeśli nie, to nie rozpaczaj.

6. Skoncentruj się na tym, co możesz zmienić

Spróbuj skupić swoją uwagę na rzeczach, które są pod twoją kontrolą i spróbuj określić, co możesz z nimi zrobić. Potem zawalcz o te rzeczy. W kolejnym kroku pomyśl, jak zaakceptować rzeczy, nad którymi nie masz kontroli .

Zawsze możesz zapisać każdą rzecz, z której nie jesteś zadowolony, i do każdej wpisać trzy sposoby, jak je zmienić.

7. Rób to, co cię uszczęśliwia

Jeśli spędzasz czas robiąc rzeczy, które lubisz, masz większe szanse na pozytywne myślenie. Staraj się codziennie zaplanować trochę czasu. Niezależnie od tego, czy jest to czas spędzony na czytaniu, gotowaniu, szydełkowaniu, graniu na PS4 czy po prostu wylegiwanie się na kanapie, jeśli to cię uszczęśliwia, znajdź na to czas. I nie przejmuj się opinią innych to czas dla Ciebie.

8. Celebruj małe rzeczy

Udało Ci się nie zaspać do szkoły – super. Ugotowałeś parówki i nie eksplodowały. Zwycięstwo. Świętowanie małych sukcesów to świetny sposób na budowanie pewności siebie i lepsze samopoczucie.

Dodatkowo możesz na koniec na koniec każdego dnia zapisać po np. trzy rzeczy, które dobrze zrobiłeś i jesteś z nich zadowolony. I nie pytaj nikogo jak poprawić sobie swoją samoocenę, tylko to po prostu zrób.

9. Bądź kumplem

Bycie pomocnym i taktownym dla innych z pewnością poprawi ich nastrój, ale też sprawi, że poczujesz się całkiem dobrze ze sobą. Dodatkowo ludzie z Twojego otoczenia otworzą się na Ciebie i będą do Ciebie przyjaźnie nastawieni, co na pewno poprawi Ci nastrój.

10. Otaczaj się tylko wspierającymi ludźmi

Znajdź ludzi , którzy sprawiają, że czujesz się dobrze ze sobą i unikaj tych, którzy mają tendencję do wywoływania negatywnego myślenia. Jeśli ktoś Cię non stop poniża, krytykuje i ogranicza – nie zasługuje na Ciebie i Twój czas.

Powodzenia, je wyszedłem z dołka. Teraz Ty 🙂