Jak zmniejszyć widoczność porów

Jak zmniejszyć widoczność porów?

Widoczne, rozszerzone pory zdecydowanie nie dodają urody, kiepsko wyglądają i można je zauważyć z odległości nawet kilku metrów. Co więcej, nie jest to problem typowo estetyczny. W rozszerzonych porach zbiera się bowiem nadmiar sebum, które może powodować stany zapalne, zmiany skórne czy problemy z trądzikiem.

Rozszerzone pory są doskonałym miejscem do gromadzenia się sebum, które tworzy świetne warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych. Najczęściej problem mają osoby z cerą tłustą, a pory widoczne są przede wszystkim w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie oraz na brodzie. Aby zmniejszyć widoczność porów, oczyścić cerę i zadbać o piękny wygląd, nie trzeba korzystać ze skomplikowanych zabiegów kosmetycznych. Jest sporo domowych sposobów, które skutecznie zmniejszają pory, a co za tym idzie – ryzyko powstawania nieestetycznych zmian skórnych.

Jak domowymi sposobami zmniejszyć widoczność porów?

Masaż kostkami lodu, plasterki świeżego ogórka

W ograniczaniu widoczności porów doskonale sprawdzą się rzeczy, które na co dzień mamy w kuchni. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest masaż kostkami lodu. Wystarczy masować skórę przez 10 minut, a szybko stanie się ściągnięta i bardziej napięta. Pory widocznie się zmniejszą, a jednocześnie cera stanie się oczyszczona i poprawi się w niej krążenie. Świetnym rozwiązaniem może być również maseczka z plasterków ogórka. Ogórki mają działanie antybakteryjne, ściągające i tonizujące. Plasterki świeżego ogórka należy położyć na 1 minut na twarz, a po ich zdjęciu od razu zauważymy różnicę – cera będzie jaśniejsza, matowa, a pory staną się mniej widoczne.

Tonik z octu jabłkowego

Skutecznym sposobem na widoczne pory jest również ocet jabłkowy. Należy zrobić z niego domowej roboty tonik i używać regularnie do tonizowania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Wystarczy dolać dwie łyżeczki octu jabłkowego do szklanki wody mineralnej i takim tonikiem przemywać twarz. Ocet jabłkowy ma działanie tonizujące, oczyszczające, a jednocześnie działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Nie tylko zmniejsza pory, ale również łagodzi zmiany skórne i stany zapalne, jakie zdarzają się przy problemach z tłustą cerą. Warto jednak do tonizowania twarzy wykorzystywać dobrej jakości ocet jabłkowy, nierafinowany i nieklarowany.Wykorzystaj właściwości cytryny

W ograniczeniu widoczności porów doskonale sprawdzi się również cytryna. Można wykonać z niej tonik – wystarczy wycisnąć sok z cytryny do szklanki wody i takim płynem przemywać twarz. Dobrze sprawdza się też peeling cytrynowy, wykonany z cukru i soku cytrynowego. Taki peeling dokładnie oczyszcza skórę, usuwa martwy naskórek, otwiera pory i oczyszcza je z nadmiaru sebum. Cytryna działa dodatkowo antybakteryjnie i tonizująco. Regularne stosowanie peelingu cytrynowego pozwala osiągnąć szybkie i widoczne efekty.

Oprócz zabiegów kosmetycznych, przy problemach z cerą warto pic dużo naturalnej wody mineralnej, która oczyści organizm z toksyn, a także ograniczyć spożycie ciężkich, tłustych potraw, produktów pełnych soli i niezdrowego tłuszczu. Wbrew pozorom, to co jemy, również może mieć odzwierciedlenie w wyglądzie naszej cery.