Pralka Bosch WAX32MH9SN – błąd F23

Kod błędu F23 w pralkach Bosch oznacza problem z czujnikiem temperatury. W pralkach zwykle jest to czujnik temperatury wody. Gdy pralka wykryje problem z czujnikiem temperatury, wyświetli kod błędu F23, aby poinformować użytkownika o tym problemie.

Przyczyny kodu błędu F23 mogą być różne, np. uszkodzenie samego czujnika temperatury, problemy z połączeniami lub przewodami czujnika temperatury, awaria modułu sterowania lub uszkodzenie innych elementów pralki.

W przypadku wystąpienia kodu błędu F23 zaleca się wykonanie kilku kroków diagnostycznych, takich jak sprawdzenie przewodów i połączeń czujnika temperatury, a także sprawdzenie, czy woda jest odpowiednio ogrzana. Jeśli problemy z czujnikiem temperatury nie zostaną rozwiązane po wykonaniu tych działań, konieczne może być skontaktowanie się z autoryzowanym serwisem Bosch w celu uzyskania dalszej pomocy w rozwiązaniu problemu. Niestety, w przypadku kodu błędu F23 w pralkach Bosch, rozwiązanie problemu wymaga zazwyczaj interwencji specjalisty. Większość przyczyn tego problemu wymaga diagnostyki i naprawy przez autoryzowany serwis Bosch.

Jednak przed skontaktowaniem się z serwisem, można spróbować wykonać kilka podstawowych kroków diagnostycznych, aby upewnić się, że problem faktycznie wynika z uszkodzenia czujnika temperatury. Można na przykład:

 1. Sprawdzić, czy woda jest odpowiednio ogrzana – jeśli woda nie jest ogrzewana, może to sugerować problem z grzałką lub innymi elementami związanymi z ogrzewaniem wody.
 2. Sprawdzić, czy przewody i połączenia czujnika temperatury są w dobrym stanie – uszkodzone połączenia lub przewody mogą prowadzić do problemów z odczytem temperatury.
 3. Sprawdzić, czy nie ma widocznych uszkodzeń czujnika temperatury – jeśli czujnik temperatury jest uszkodzony lub uszkodzony, należy go wymienić.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że próba samodzielnego naprawienia pralki może prowadzić do dalszych uszkodzeń, a także może zniweczyć gwarancję, jeśli pralka jest wciąż objęta okresem gwarancyjnym. Dlatego, jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, zawsze zaleca się skontaktowanie się z autoryzowanym serwisem Bosch.

 

Jaki jest orientacyjny koszt naprawy czujnika temperatury w pralce BOSCH?

Koszt naprawy czujnika temperatury w pralce Bosch może różnić się w zależności od kraju, regionu, modelu pralki i dostępności części zamiennych. Ponadto, koszt naprawy może zależeć od specyficznej przyczyny problemu i zakresu naprawy.  W związku z powyższym, trudno określić dokładny koszt naprawy czujnika temperatury w pralce Bosch. Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, koszt ten może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od wymaganej pracy i części. Warto jednak pamiętać, że próby samodzielnego naprawienia pralki mogą zwiększyć koszty naprawy, ponieważ może prowadzić to do dalszych uszkodzeń lub konieczności wymiany dodatkowych części. Dlatego, jeśli nie jesteś pewien, jak rozwiązać problem z pralką, zawsze zaleca się skontaktowanie się z autoryzowanym serwisem Bosch.

 Jak samemu wymienić czujnik temperatury w pralce Bosch?

Wymiana czujnika temperatury w pralce Bosch może być dość skomplikowana i wymaga odpowiedniego narzędzia oraz pewnej wiedzy technicznej. Dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach, zawsze zaleca się skontaktowanie się z autoryzowanym serwisem Bosch. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielną wymianę czujnika, możesz postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Wyłącz pralkę z gniazdka elektrycznego.
 2. Otwórz drzwi pralki i wyjmij bęben.
 3. Otwórz tylną klapę pralki.
 4. Znajdź czujnik temperatury, który jest zwykle umieszczony na bębnie pralki.
 5. Rozłącz przewody elektryczne prowadzące do czujnika, zwykle poprzez wyjęcie wtyczki.
 6. Usuń klamrę mocującą czujnik.
 7. Wyjmij czujnik z uchwytu.
 8. Zamontuj nowy czujnik w uchwycie.
 9. Zamocuj klamrę mocującą czujnik.
 10. Podłącz przewody elektryczne do nowego czujnika.
 11. Zamknij tylną klapę pralki.
 12. Włóż bęben z powrotem do pralki.
 13. Włącz pralkę i sprawdź, czy nowy czujnik działa poprawnie.

Ważne jest, aby pamiętać, że przez samodzielną wymianę czujnika temperatury można stracić gwarancję pralki, jeśli jest ona wciąż objęta okresem gwarancyjnym. Ponadto, przed rozpoczęciem samodzielnej naprawy zawsze należy upewnić się, że odpowiednia część zamienna jest dostępna i jest zgodna z modelem pralki.

Lista serwisów Bosch na Pomorzu: (stan na grudzień 2023)

 • Serwis AGD, Gdańsk – autoryzowany serwis Bosch, oferujący naprawę i konserwację sprzętu AGD w tym pralek. Adres: ul. Grunwaldzka 255, 80-266 Gdańsk, telefon: +48 58 341 51 58.
 • Centrum Serwisowe AGD, Gdynia – specjalizuje się w naprawie i konserwacji pralek, w tym marki Bosch. Adres: ul. Abrahama 30, 81-366 Gdynia, telefon: +48 58 663 54 04.
 • Serwis Bosch, Sopot – autoryzowany serwis Bosch, oferujący usługi naprawy, konserwacji i instalacji sprzętu AGD, w tym pralek Bosch. Adres: ul. Bohaterów Monte Cassino 54, 81-759 Sopot, telefon: +48 58 550 48 11.
 • Serwis AGD, Tczew – specjalizuje się w naprawie i konserwacji pralek, w tym marki Bosch. Adres: ul. Gen. Hallera 14, 83-110 Tczew, telefon: +48 58 530 34 55.
 • Elektro-Service, Słupsk – serwis oferujący usługi naprawy sprzętu AGD, w tym pralek Bosch. Adres: ul. Grunwaldzka 30, 76-200 Słupsk, telefon: +48 59 842 51 11.
 • Serwis AGD, Słupsk – serwis oferujący usługi naprawy i konserwacji pralek, w tym marki Bosch. Adres: ul. Waryńskiego 11, 76-200 Słupsk, telefon: +48 59 842 26 66.
 • Serwis Bosch, Słupsk – autoryzowany serwis Bosch, oferujący usługi naprawy, konserwacji i instalacji sprzętu AGD, w tym pralek Bosch. Adres: ul. Gen. Józefa Bema 5, 76-200 Słupsk, telefon: +48 59 846 37 47.

 

Pamiętaj, że powyższa lista nie jest wyczerpująca i istnieją inne serwisy na Pomorzu, które mogą oferować usługi naprawy pralek Bosch. Przed wyborem serwisu zawsze warto sprawdzić opinie klientów i upewnić się, że serwis jest autoryzowany i posiada odpowiednie doświadczenie w naprawie pralek Bosch.