Urządzenie oszczędzające energię wycofane ze sprzedaży po akcji ACCC

Australian Competiton & Consumer Commision (ACCC – Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów )
Urządzenie oszczędzające energię wycofane ze sprzedaży po akcji ACCC – 13 października 2010 r.

Urządzenia Enersonic Power Saver nie będą już sprzedawane przez firmę Bronze Swan, gdyż Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów podważyła skuteczność tego urządzenia. W okresie 03.2009 r. do 04.2010 r. firma Bronze Swan wprowadziła na rynek urządzenie, które podłącza się do standardowego gniazdka elektrycznego i ma za zadanie zmniejszenie zużycia energii przez użytkownika. Firma promowała i sprzedawała Power Saver na swojej stronie internetowej www.greenpowersaver.com.au, podczas targów handlowych i rolniczych w Australii, a także za pośrednictwem swoich autoryzowanych agentów. Bronze Swan sprzedał około 2100 urządzeń, z których każdy kosztował około 139,95 USD.

ACCC zakwestinowało informacje firmy Bronze Swan znajdujące się na jej stronie internetowej i w materiałach promocyjnych, że urządzenie zmniejsza zużycie energii elektrycznej konsumentów i obniżyła rachunki za prąd, wprowadzając konsumentów w błąd lub wręcz oszukując z naruszeniem zasad handlu. Ustawa z 1974 r .
Firma Bronze Swan współpracowała w czasie prowadzenia dochodzenia i potwierdziła zastrzeżenia ACCC, zaprzestając dystrybucji Power Saver.
ACCC potwierdziła nakaz sądowy nałożone na Bronze Swan, które:

  • Zakaz sprzedaży, marketingu i dystrybucji Power Saver
  • Zamieszczenie informacji o wprowadzaniu w błąd i naprawieniu poniesionych strat na stronie internetowej Bronze Swan przez okres 3 miesięcy
  • Zamieszczenie informacji o wprowadzaniu w błąd i naprawieniu poniesionych strat na okres 12 miesięcy na każdym targu lub targach rolniczych lub wystawie krajowej, w których bierze udział
  • Poinformowaniu wszystkich konsumentów i dystrybutorów którzy zakupili urządzenie do oszczędzania energii o możliwości zwrotu.

„Konsumenci są dziś bardzo zaniepokojeni rosnącymi kosztami energii elektrycznej, a handlowcy nie powinni wykorzystywać tych obaw, wprowadzając w błąd informując, że ​​ich produkty mogą obniżyć rachunki za energię elektryczną”, powiedział dziś przewodniczący ACCC Graeme Samuel.
W lipcu 2010 r. ACCC wszczęła postępowanie sądowe w sądzie federalnym w Sydney przeciwko dystrybutorowi urządzenia Power Saver, Auscha Corporation Pty Ltd i jego działowi ds. Rozwoju Produktów, twierdząc, że Auscha przedstawił szereg fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń dotyczących Enersonic Power Saver z naruszeniem Trade Practices Act 1974 . Postępowanie to jest kontynuowane, a rozprawa została wyznaczona na 15 października 2010 r.

źródło: https://www.accc.gov.au/media-release/power-saver-device-withdrawn-from-sale-after-accc-action
tłumaczenie własne