Jak sobie dorobić pieniądze do pensji – bez emaili, reklam i MLM

Przed pytaniem jak sobie dorobić do pensji czy do emerytury stoi wielu z nas. I choć pieniądze $ szczęścia nam nie dają … prawdopodobnie…  to niech ktoś spróbuje żyć bez nich. Ja w każdym razie mając kasę jestem szczęśliwszy niż miałbym jej nie mieć.
Teraz podaję parę recept jak na prawdę dorobić parę gorszy:

 • Czy jesteś w stanie coś wyprodukować? np. brakuje czegoś w twoim mieście lub na wsi (budki z hot dogami, budki z tostami, pysznego ciasta na sprzedaż). Rozwiń to co drzemie w Tobie i dawno o tym zapomniałeś.
 • Może masz jakieś zdolności? moja sąsiadka miałczała, że nie ma pieniędzy i że z emerytury nie starcza jej do końca miesiąca. Wiedziałem, że cały czas robi na drutach i szydełkuje. Zaproponowałem jej wykonanie modnych szalików i  wystawienie ich na Allegro i OLX. Pierwsze poszły jak świeże bułeczki. A sąsiadka dorabia co miesiąc około 1000 zł do emerytury, dodatkowo ma zajęcie i już się tak tragicznie nie nudzi i nie zawraca mi głowy co chwilę tekstami „co u was sąsiedzie słychać„.
 • Poszukaj firmę, która potrzebuje kogoś do roznoszenia ulotek, gazetek lub innych gadżetów. Wiele teraz jest firm, które szukają kogoś do drobnych prac dorywczych, i płacą UWAGA: stawki 3-5 krotnie wyższe niż w etatowej pracy. Wystarczy zapytać.

🙂

 • W okresie przedświątecznym zorganizuj się i wystaw swoją ofertę sprzątania mieszkań włącznie z myciem okien – pewne dodatkowe kilka stów dziennie!
 • Kup tanio jakiś produkt i sprzedaj drożej, jak masz czas pochodź po wyprzedażach, czasem za złotówkę są super okazje lub w bardzo dużej przecenie. A potem wystaw je drożej. Wiem, że brzmi to banalnie, ale jest cholernie skuteczne – ja tak zaczynałem kilka miesięcy temu. Wystarczy się skupić i pomyśleć co w okolicy jest gdzie można poszukać wyprzedaży. (Ja ustrzeliłem wiertła po 1 zł w Castoramie przecenione z 18-35 zł/szt. wszystkie opchnąłem po dychaczu, buty sportowe firmówki z uszkodzonymi opakowaniami, ale nie powiem gdzie, bo dalej tam kupuję i wystawiam)
 • Jeśli masz zdolności projektowe i znasz obsługę programów graficznych, oferuj swoje usługi wykonywania drobnych projektów (wizytówek, ulotek, zaproszeń firmowych lub ślubnych itp.)
 • Jesienią jest bardzo duże zapotrzebowanie na pomoc w ogrodzie przy grabieniu liści i wynoszeniu gałęzi – wystarczy dać ogłoszenie i kasa prawie sama leci do kieszonki – kilka stówek dziennie bez problemu da się zarobić – najczęściej miałem 200-300zł w jeden dzień.

XD

 • Jeśli masz możliwości to uprawiaj warzywa i owoce w szklarniach, na poddaszu lub parapetach, wczesną wiosną i późną jesienią takie rzeczy są bardzo drogie, super się na tym zarabia i dodatkowo są chętni na to. Możesz hodować pomidorki, papryczki, zioła, szczypiorki, koperki etc.
 • Hodowla ślimaków, co prawda wymaga trochę wkładu finansowego na start, ale zwraca się bardzo szybko i w dalszym ciągu nie ma problemu ze zbytem… ile wyprodukujesz wszystko sprzedaż !
 • Przejrzyj szafę i sprzedaj połowę ubrań, na pewno nie są już ci potrzebne… Wbrew pozorom góra kasy jest tam zamrożona !
 • Jeśli lubisz dzieci to rozejrzyj się za opieką, rodzice, szczególnie ci zdesperowani są w stanie zapłacić sporo za dobrą opiekę nad ich skarbem.
 • Pisałem już wcześniej kupuj taniej, sprzedaj drożej, ale zrób to na większą skalę
 • Chodź na kastingi na statystów do filmów, często zdarza się, że zamiast zostać statystą to dostaniesz główną rolę, bo akurat szukają kogoś takiego jak Ty: metr dziewięćdziesiąt , młody, przystojny i lubiący piwo.
 • Wkręć się do organizacji imprez weselnych (jako klener/ka, kucharz, pomoc kuchenna itp.)

😀

Jak dorobić pieniądze do pensji czy do emerytury? chyba już znalazłeś/aś odpowiedź !