zmywarka bosch migający kranik

Migający kranik w zmywarce Bosch

Minęły dwa lata gwarancji na zmywarkę i zmywarka zaczęła się psuć. Pewny byłem, że awaria zmywarki wiąże się z upływem 2-ch lat i o czym ostatnio głośno się mówi – zmniejszoną trwałością urządzeń RTV AGD. Co się stało – pewnego pięknego dnia, po załączeniu zmywania, zmywarka zapiszczała kilka razy i cisza, po otwarciu okazało się, że miga kontrolka kranika. Jako, że z instrukcji nie wiele wynikało, a sitka w wężu doprowadzającym wodę były niedawno sprawdzane, zmywarka ostatnio też dosyć często czyszczona, dlatego wykonałem telefon do przyjaciela (czyt. serwisu Boscha). Dowiedziałem się, że jest to usterka techniczna zmywarki mogę zamówić serwis. Koszt samego przyjazdu i zdiagnozowania: 150 zł (lub coś koło tego). Dużo nie jest, ale mało tez nie. W ruch poszedł oczywiście google i hasło „migający kranik w zmywarce Bosch„.

Po przekopaniu wielu for internetowych związanych ze zmywarkami nie tylko Bosch, ale i Siemens, Amika i wielu innych znalazłem informację, że jedną z przyczyn może być woda w dolnej misce zmywarki. W ruch śrubokręt i dalej rozbierać zabudowę kuchenną i wyciągać zmywarkę. Po rozebraniu okazało się, że rzeczywiście w misce była woda. Na forum pisali, że możliwości są trzy i należy sprawdzić, czy to nie któraś z nich:

  1. pęknięty któryś z wężyków lub złączek i woda kapie (lub się leje)
  2. zakamieniony układ i spomiędzy uszczelek wycieka woda
  3. w związku z zabudową i słabą cyrkulacją powietrza na zmywarce w związku z częstą zmianą temperatury (gorąca woda/zimna woda) skrapla się para wodna i scieka sobie do tej miski pod zmywarką.

U mnie w zmywarce kranik miga, a nie świeci. Po przewróceniu zmywarki na plecy i wylaniu wody (odblokował się czujnik zalania zmywarki) zaczęła ona działać i działa do dzisiaj (drugi miesiąc bezawaryjnie). UWAGA ! przewracając zmywarkę można zalać elektronikę, która znajduje się w dolnej partii zmywarki i nieodwracalnie ją zniszczyć, dlatego przewracacie na własną odpowiedzialność! Zaoszczędzone przynajmniej 150 zł. Kosztowało mnie to 2 godziny zabawy ze zmywarką i zabudową oraz około 30 minut grzebania w sieci.

Zmywarka Bosch błąd kranik

Jak się dostać do zmywarki, jak ją rozmontować (blachy, śrubki, zagięcia i zatrzaski) wszystko znajdziecie na Youtubie.

Po prostu: zmywarka – Zrób to sam 😉